Atrakcje i okolica:

Plaża w Jastrzębiej Górze

Jastrzębią Górę warto odwiedzić nie tylko ze względu na wyjątkowy charakter samego kurortu, ale przede wszystkim ze względu na ogromną różnorodność linii brzegowej w tym miejscu. Miejscowość położona jest nad klifowym wybrzeżem, nie pozbawionym jednak dostępu do plaży, która również nie grzeszy monotonią – od wschodu plaża jest kamienista, jak na północnych plażach Bałtyku, a na zachodzie piaszczysta, jak w pozostałych częściach wybrzeża. Również linia klifów jest zróżnicowana, z jednej strony plażowicze muszą pokonać kilkaset stopni, by móc się opalać, a z drugiej ledwie kilkadziesiąt. Plaża tętni życiem przez okrągły sezon letni. Wieczorami plażę zaludniają miłośnicy zachodów słońca i amatorzy nocnych imprez przy ognisku.

Gwiazda Północy

Obelisk „Gwiazda Północy” jest kamieniem ustawionym w miejscu najbardziej wysuniętym na północ, ustawionym z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. To tutaj, a nie – jak wcześniej sądzono – na Przylądku Rozewie, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża.
Gdzie się znajduje?
Gwiazdy Północy należy szukać na końcu ulicy Norwida, tuż przy klifowym wybrzeżu, można też dojść do niej przez nadmorski las od strony ul. Rozewskiej

Jastrzębski Klif

Jastrzębskim klifem ludzie ochrzcili najwyższy klif na wybrzeżu Bałtyku. Nazwa najprawdopodobniej ma przypominać o prawdziwym królu, dominującym niegdyś nad okolicą Jastrzębiej Góry i przybrzeżnymi klifami – jastrzębiu. Wysoki na 33 metry klif pozwala turystom obejrzeć niepowtarzalne zachody słońca oraz pospacerować w miejscu silnie nasyconym uzdrawiającym morskim aerozolem. Wzdłuż krawędzi jastrzębskiego klifu biegnie niebieski szlak turystyczny.

„Lisi Jar”

„Lisi Jar” stanowi cześć Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, osiągając głębokość nawet do 50 metrów. Zbocza wąwozu porastają ponad stuletnie buki, tworzące mikroklimat okolicy. Niegdyś wąwóz ten miał ok. 10 km długości, jednak niszczycielskie działanie morza sprawiło, że dziś ma tylko 350 m długości.
A legenda głosi, że…
U wejścia do Lisiego Jaru hrabia de Rosset wybudował pierwsze w Polsce nadmorskie schronisko turystyczne „Nad Lisim Jarem” a w jego pobliżu usytuował obelisk upamiętniający legendę, jakoby Zygmunt III Waza wylądował właśnie w Lisim Jarze po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji.

Promenada Światowida

Promenada Światowida jest w ciągu lata najbardziej rozrywkową częścią Jastrzębiej Góry. Tutaj Turyści mogą nie tylko dobrze zjeść, posłuchać muzyki i zatańczyć, ale także spędzić dzień z dziećmi, korzystając z ofert miejscowych kawiarni, sklepów z pamiątkami i wielu rozrywkowych miejsc – drink-barów, pubów, clubów i dyskotek, pojawiających się wraz z pierwszą falą gorąca. Przy Promenadzie usytuowany jest skwer z fontanną i miejscami do odpoczynku. U wylotu zaś znajduje się punkt widokowy oraz zejście na plażę.

Park miniatur Latarni Morskich

Wchodząc na teren rozewskiego Parku Miniatur Latarni Morskich Bliza Park, zobaczymy wszystkie latarnie morskie zlokalizowane na polskim wybrzeżu… lecz w skali miniaturowej. Szczególnie ciekawe jest to, że wszystkie z nich zostały wykonane ręcznie w technice rzeźby w drewnie topolowym. Autorami tej tytanicznej pracy są dwaj artyści — Franciszek Pytel i Łukasz Zabłocki.
Cały park miniatur zajmuje obszar aż 1200 metrów kwadratowych i mieści w sobie aż 18 szczegółowo odwzorowanych modeli latarni, których wysokość waha się od 3,6 do 1,8 metrów. Centralną część całego kompleksu zajmuje model blizy dźwigniowej, która działała w Helu na przełomie XVIII i XIX wieku, także nie zabraknie tu lekcji ciekawej historii! Na miejscu znajdziecie także oczko wodne, będące świetną atrakcją dla najmłodszych, gdyż “mieszkają” tam prawdziwe ryby, takie jak karpie koi, jesiotry, karasie niebieskie, karasie złociste i nie tylko.

Trasy Nordic Walking

Na terenie Jastrzębiej Góry i okolic (w tym Karwi i Rozewia) wytyczono ponad trzydzieści dwa kilometry tras o zróżnicowanym stopniu trudności przeznaczonych dla marszów Nordic Walking. Nordic Walking Park Jastrzębia Góra to sieć z punktami wspólnymi różnych tras, co umożliwia ich indywidualne modyfikowanie. Trasy oznakowane są czytelnymi tablicami. Oferta Nordic Walking Park Jastrzębia Góra skierowana do entuzjastów nordic walkingu, a także miłośników innych dyscyplin, jak np. narciarze biegowi czy biegacze.

Spływy kajakowe

Spływ kajakowy ma być nową atrakcją w Jastrzębiej Górze po rzece Czarna Wda.
Cała trasa zaczynać będzie się w Kłaninie i liczyć 13 km, w Jastrzębiej Górze stworzony zostanie przystanek kajakowy przy mostku na ulicy Obozowej, który będzie się składał z parkingu, wiat piknikowych oraz pomostu do wodowania kajaków.
Czarna Woda, zwana także Czarną Wdą, to mało znana, niewielka rzeka przymorska, z rzadko odwiedzana przez kajakarzy. Płynie przez Północne Kaszuby w okolicach Jastrzębiej Góry, głównie w podmokłej pradolinie, rozcinającej nadmorską wysoczyznę. Jej nazwa wywodzi się od brunatnego koloru wody, który rzeka zawdzięcza torfowiskom, przez które przepływa. Związki organiczne zawarte w gruncie przenikają do rzeki, przez co nabiera ona charakterystycznej barwy, przy jednoczesnym zachowaniu przezroczystości. Jest to łatwy i pozbawiony przeszkód szlak kajakowy, nadający się na rodzinną wyprawę. Spływ zakończyć można w wyjątkowej scenerii, gdyż podobnie jak Piaśnica, rzeka wpada bezpośrednio do Morza Bałtyckiego, przecinając piaszczystą plażę.

Oceanarium

Kilka lat temu na tyłach remizy strażackiej w Jastrzębiej Górze otwarto Oceanarium. Nazwa miejsca brzmi szumnie. Jednak rzeczywistość może nieco rozczarować. Są to dwa pomieszczenia, w których umieszczono kilkanaście małych akwariów z egzotycznymi rybami oraz innymi morskimi stworzeniami. Do wizyty zachęca hasło o możliwości zobaczenia rekina. Dopiero wewnątrz można się przekonać, że to jeden z najmniejszych przedstawicieli tego gatunku, któremu daleko do wyglądu żarłacza. Nie wszyscy odwiedzający Oceanarium są w stanie zrozumieć, że aby zaprezentować dużego rekina potrzebne są znacznie większe pomieszczenia. Zwiedzanie obiektu jest krótkie i jest to raczej atrakcja dla prawdziwych pasjonatów morskiej fauny.

Latarnia na Przylądku Rozewie

Latarnia na Przylądku Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu, dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Latarnia Rozewie znajduje się na Przylądku Rozewie, tuż przy wschodniej granicy Jastrzębiej Góry. Latarnia była wielokrotnie podwyższana, a obecnie jej konstrukcję stanowi murowana podstawa i metalowa wieża. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, z jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę okolicy. Warto się wybrać w te okolicę, by podziwiać kunszt architektoniczny i udać się na spacer do pobliskiego Rezerwatu Przylądek Rozewie oraz na pobliską kamienną plażę. Przy latarni zwiedzić można jej maszynownię, stoją tam również 2 pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik ustawiony na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku. Nieopodal usytuowana jest druga, nieczynna już latarnia. Przed latarnią znajduje się parking, toaleta oraz punkt małej gastronomii.

Dom do góry nogami

Dom do góry nogami w Rozewiu to wyjątkowa atrakcja, która pozwala na odczucie niesamowitego oddziaływania sił grawitacji na człowieka.
Już samo wejście przez okno (drzwi?) na szczycie dachu robi wrażenie. Po chwili okazuje się, że zamiast po podłodze, chodzimy po suficie. Ale to jeszcze nie wszystko: dodatkowym utrudnieniem jest kąt nachylenia domku względem poziomu. Dookoła widać przedmioty codziennego użytku i meble, które spotkać można w każdym domu, z tą różnicą, że tutaj wszystkie one są do góry nogami!

Stadnina koni

Zaledwie 3km od centrum Jastrzębiej góry znajduje się stadnina koni. Rancho Oland oferuje naukę jazdy konnej oraz wiele z tym związanych atrakcji.

Ośrodek jeździecki nad morzem mieści się na trasie Jastrzębia Góra – Władysławowo. Dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności jest to wspaniała okazja do przygody ze sportem konnym. Poza nauką w ofercie znajduje się także różnego rodzaju jazdy konne dla zaawansowanych: jazda westernowa, jazda w teren.

Dom Whisky

Dom Whisky to idealne miejsce dla wszystkich, pełnoletnich smakoszy tej królowej wśród alkoholi. Jest to miejsce stworzone z miłości do tradycji, jaka wytworzyła się wokół osobliwości i charakteru whisky. Tutaj oprócz skosztowania tego alkoholu możesz zakupić taki, który smakował Ci najbardziej. Marcin Chojnacki i Szymon Guz są pierwszymi Ambasadorami Domu Whisky i członkami The Scotch Malt Whisky Society. Dzisiaj, Marcin i Szymon zajmują się przekazywaniem swojej wiedzy Gościom odwiedzającym Dom Whisky w Jastrzębiej Górze oraz edukują wszystkich miłośników bursztynowego trunku podczas licznych szkoleń, prezentacji i degustacji odbywających się między innymi w Domu Whisky.

Podróż meleksem

Podróż meleksem to całkiem inny komfort zwiedzania. Wycieczki po Jastrzębiej górze meleksem to coś więcej niż taxi czy transport. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie finansowe, ale przede wszystkim turystyczne walory, aspekty kontaktu bezpośredniego z przyrodą, krajobrazem. Meleksem można dużo więcej zwiedzić, dotrzeć do każdego miejsca oraz podziwiać piękny krajobraz. Warto o tym pamiętać szukając dobrego transportu po Jastrzębiej Górze. Transport meleksami to naprawdę świetna sprawa, która daje mnóstwo satysfakcji oraz zadowolenia. Meleks to pojazd, który samym wyglądem budzi ogromną ciekawość.

Muzeum Figur Woskowych

Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze to wspaniała atrakcja dla całej rodziny.
Można tutaj spotkać najlepiej odwzorowane figury woskowe postaci, które zapisały się w kinowej, politycznej oraz sportowej historii ludzkości. Jeśli ktoś marzył kiedyś zobaczyć osoby z pierwszych stron gazet na żywo – to miejsce nie może zostać przez niego pominięte.
Na dzieci czekają zachwycające bajkowe prezentacje.